Open Grade Report - Week 3

May 06, 2021

Premier Report – 1 - 2 May 2021

Premier hockey resumed last Saturday after the long weekend hiatus   All games were played at NHS with plenty of goals in the men’s games

Below are reports on games in each of the Premier grades.

P1 MEN

The three games all resulted in bonus point wins to the leading teams. Harbour City bounced back from their loss at Clareville to put away Victoria, who were playing their first game in three weeks.  With penalty corner dynamo Callum Olsen again in good touch Hutt United were five goals up at half-time against Tawa Titans, still finding their feet in the top grade.  The second half was much tighter with Ben Harris having the honour of scoring the Titans’ first Premier 1 goal.

Dalefield welcomed back Dane Lett, Jordan Cohen and Benedict van Woerkom and had little trouble getting past the young Northern United side who did manage to convert a penalty stroke.

Results        Hutt United 7 (Callum Olsen 4, Nick Miskimmin, Zach Yearbury, Ethan Kerruish) Tawa Titans 1 (Ben Harris)

Dalefield 8 (Dane Lett 3, Zac Hardie, Jordan Cohen, Alex Clark, Jayan Parbhu, Marcus Ambrose) Northern United 1 (Mitchell Scott)

Harbour City 5 (Mack Smith 2, Josh Symonds, Carlos Kershaw, Liam Mortimer) Victoria 0

Indians had the bye

Points:         Hutt United 11, Indians 10*, Harbour City 7, Dalefield 7, Tawa Titans 3*, Victoria 3*, Northern United 0

*denotes first round bye

8 May           Dalefield v Indians at 12:00pm on Clareville No 1

Harbour City v Tawa Titans at 12:45pm on McDonald’s Newtown NHS 2

Victoria v Hutt United at 4:00pm on Cello NHS 1

Northern United have the bye

P1 WOMEN

Dalefield were strengthened by the return of captain Michael O’Connor and the experienced Katherine van Woerkom and played very well to down giant-killers Northern United.  There was no score at halftime, but Dalefield controlled the ball better in the second half and deserved their win.

Hutt United put the loss to Northern United behind them as the returning Ani Roberts provided the base for a big win over Karori.

Harbour City got back to winning ways but were well contained by Victoria before sneaking home by the narrowest of margins.

Results:       Dalefield 3 (Felicity Reidy 2, Brigette Mossman) Northern United 1 (Emma Brokenshire)

Hutt United 7 (Lucy Cooper 2, Whena Munn 2, Bridie McCullough, Kirsty Cole, Jess Kelly) Karori 1 (Florence Marshall)

Harbour City 1 (Orianne Macadre) Victoria 0

Toa had the bye

Points:         Toa 9*, Harbour City 9, Hutt United 7, Dalefield 3, Northern United 3, Karori 3*, Victoria 3*.

*denotes first round bye

8 May           Karori v Harbour City at 12:30pm on Cello NHS 1

Dalefield v Toa at 1:30pm on Clareville No 1

Victoria v Hutt United at 2:15pm on Cello NHS 1

Northern United have the bye

P2 MEN – GRADING

Front-runners Hutt United fought out a high-scoring draw with Upper Hutt on Cello NHS 1, while Karori moved into second place after beating Harbour City.  Victoria pipped Northern United in the early game and sit alone in fourth place.

Results:       Upper Hutt 3 Hutt United 3

Karori 4 Harbour City 2

Victoria 2 Northern United 1

Points:         Hutt United 8, Karori 6, Upper Hutt 5, Victoria 4, Harbour City 1, Northern United 1,

9 May           Karori v Victoria at 12:30pm on NHS 3

                     Hutt United v Northern United at 3:30pm on McDonald’s Newtown NHS 2

                     Upper Hutt v Harbour City at 3:45pm on NHS 3.

P2 WOMEN – GRADING

Hutt United’s comfortable victory over Victoria 3 ensured they topped Pool A while Kapiti 2’s bonus point win over Upper Hutt sealed top spot in Pool B.

Victoria 2 had a commanding victory over winless Karori in Pool B, and on Mazengarb Reserve Kapiti had their first win, over Harbour City.

Results:       Kapiti 2 6 Upper Hutt 0

Victoria 2 4 Karori 0

Hutt United 5 Victoria 3 2

Kapiti 1 2 Harbour City 0

Points:         Pool A Hutt United 10, Harbour City 3, Victoria 3 3 Kapiti 1 3

Pool B Kapiti 2 10, Victoria 2 6, Upper Hutt 3, Karori 0

9 May           Cross-over games

                     Kapiti 2 v Harbour City at 11:45am on Mazengarb Reserve

                     Hutt United v Victoria 2 at 12:30pm on Cello NHS 1

                     Victoria 3 v Karori at 2:15pm on Cello NHS 1

                     Upper Hutt v Kapiti 1 at 4:00pm on Cello NHS 1

P3 MEN – GRADING 

The results of three of the games were clear-cut, while Victoria 3 beat Hutt United in an eight-goal splurge.  Tawa Titans’ bonus point win in week one gave them the edge in Pool A while Kapiti’s three wins put them comfortably at the top of Pool B.

Results:       Indians 4 Northern United 0

Kapiti 4 Harbour City 0

Victoria 3 5 Hutt United 3

Tawa Titans 3 Victoria 4 0

Points:         Pool A Tawa Titans 7, Indians 6, Victoria 4 6, Northern United 0

Pool B Kapiti 9, Victoria 3 6, Harbour City 3, Hutt United 0,

8 May           Crossover games

Tawa Titans v Victoria 3 at 1:00pm on NHS 3

Kapiti v Indians at 2:00pm on Mazengarb Reserve No 1

Victoria 4 v Hutt United at 2:45pm on McDonald’s Newtown NHS No 2

Northern United v Harbour City at 4:30pm on McDonald’s Newtown NHS No 2

P3 WOMEN – GRADING

Tawa Titans beat Harbour City with comfort on NHS 3 and Northern United edged Victoria on NHS 1 to top their pools going into next week’s cross-over games.  Hutt United eased past Hutt Valley rivals Naenae at Fraser Park for their first win, while at Maidstone Park Upper Hutt consigned Kapiti to their third loss.

Results:       Northern United 1 Victoria 0

Upper Hutt 2 Kapiti 0

Hutt United 2 Naenae 0

Tawa Titans 5 Harbour City 2

Points:         Pool A Tawa Titans 9, Harbour City 6, Hutt United 3, Naenae 0

Pool B Northern United 9, Upper Hutt 6, Victoria 3, Kapiti 0,

8 May           Cross-over games

Kapiti v Harbour City at 12:15pm on Mazengarb Reserve No 1

Tawa Titans v Upper Hutt at 12:30pm on Elsdon Park

Hutt United v Northern United at 2:45pm on NHS 3

Victoria v Naenae at 4:15pm on NHS 3